
Sibenik Horvátország egy igen különös városa. Érdekessége, hogy Ő nem a tengerparton, hanem a Krka folyó partján fekszik. További érdekesség, hogy Sibenik előtt találkozik az édesvizű – ámbár hideg – Krka folyó és a sós, meleg tenger. Ennek köszönhetően Sibeniknél kicsivel hidegebb a víz, viszont nem csípi a strandolók szemét. Sibenik óvárosában számos középkori műemléket, illetve sok-sok kacskaringós sikátort találunk. Gyere és ismerd meg a helyi látnivalókat, foglalj egy jó kis szállást és nyaralj Te is Sibenikben!
Sibenik egy nagyon aranyos, mediterrán város. Én nagyon szeretem, mert széles, hosszú tengerparti – igazából folyóparti – sétánya van, sok-sok látnivaló található az óvárosban, labirintusszerű sikátorokban sétálhatunk, s sincs akkora tömeg, mint mondjuk Splitben. Sibenik a középkorban egy igazi erődítmény volt. Ahogy a parkolóba tartottunk, még ma is látható az eredeti várfal, melyet a török fenyegetettség elmúltával elkezdtek visszabontani. A rakparton annyira visszabontották a várfalat, hogy gyakorlatilag beleépítkeztek a várfalba.
Ahogy a parkolóból az óvárosba tartunk, egy íves lépcsősoron felmegyünk és Sibenik leghíresebb látványosságához, a Szent Jakab katedrálishoz (horvátul: Katedrala Sveti Jakova) érkezünk meg. Egy XII. századi román katedrális alapjaira kezdték el építeni 1402-ben. Híres firenzei építészeket bíztak meg a katedrális építésével. A XV. század közepén Juraj Dalmata főépítész úgy gondolta, túl kevés pénzt költöttek még el, nem elég díszes a székesegyház, így a firenzei építészeket hazaküldték, helyükre velenceiek érkeztek. A velencei mesterek két oldalhajót terveztek még a katedrálishoz, és sokkal díszesebb lett mint az előző verzióban. Az építkezés 3 és fél évszázadig tartott. Csak 1536-ra fejeződött be az építkezés és két évvel később, 1555-ben lett felszentelve. A ma látható alakját 1860-ban nyerte el, amikor teljesen felújították és újraszentelték.
Szent Mihály erőd
Amit még érdemes megnézni, az a dombtetőn elterülő Szent Mihály erőd. Rögtön a Katedrálissal szemben, a Loggia mellett van egy lépcső, ezen kell felmenni és a jelzéseket követni. Ezt a védművet a velenceiek építették a XVI. században. Az erőd jelentősége az, hogy innen teljesen belátható a Krka folyó, sőt bizonyos pontjairól még a tenger előtt fekvő Szent Miklós vízierőd jelzéseit is látni lehet. A Szent Mihály erőd felett a domboldalban fekszik még a Szent János, illetve tőle kicsit lejjebb a Barone erődök. Ezek mind-mind Sibenik védvonalának számítottak. Ha az alsó erőd elesik, a felsőkből védik a megmaradt értékeket. Ha csak kirándulni érkezünk Sibenikbe, elég ha a Szent Mihály erődig mászunk fel, ha itt is nyaralunk, érdemes felkeresni a felső erődöket is.