
Trogir a Split öböl nyugati végén, egy picike szigeten helyezkedik el. Trogirnak annyira szép állapotban megmaradt az óvárosa, gyakorlatilag olyan mint egy élő múzeum-város. Ahogy áthaladunk a Szárazföldi kapun, 500 évet repülünk vissza a történelemben. Ismerd meg velünk Trogir óvárosát, a környék strandjait és nyaralj Te is a Trogir Riviéra valamelyik városában! Javasolt útvonal: Vodicéből elindulva Sibenik irányábaa felhaajtunk az A1-es autópályáraa, majd rövid vezetéssel megérkezünk Trogir városába. Az út mindössze egy óra, de a látvány mindent felülmúl!
A piac
Ha lezártuk a kocsinkat, a rakparton egyenesen haladjunk előre. Pár méter, s megérkezünk a helyi piacra. Van itt mindenféle szuvenír, kütyü árus, helyi őstermelő. Vehetünk friss barackot vagy mondjuk egy kis málnát, még mielőtt belevetnénk magunkat Trogir felfedezésébe. Ha kinézelődtük magunkat a piacon, az előttünk levő kis hídon menjünk át. A középkorban várfal védte Trogirt. Ahogy átérkezünk a hídon, még mindig látható a várfal. Itt a Szárazföldi kapun (5. pont a térképen) áthaladva érkezünk meg az óvárosba. A kapu felett Szent Ivan – Trogir védőszentje – őrködik a város nyugalma felett. Ahogy áthaladunk a Szárazföldi kapun, rögtön látható lesz a Szent Lőrinc katedrális tornya. Egy kis térre érkezünk meg. Itt egy velencei villa áll az utunkba. A villát balra, a torony irányába kerüljük ki. Egy kis sikátorba érkezünk. Itt jobbra fordulunk, megteszünk pár métert, s a Főtérre érünk ki.
A Szent Lőrinc székesegyház
Trogir főtere mindig is itt volt. Legfontosabb látnivalói a Katedrális, az Óratorony és a Loggia. Kezdjük is a sort a legnagyobbal. A Szent Lőrinc katedrálist (horvátul: Katedrala sveti Lovre, 9. pont a térképen), még Könyves Kálmán királyunk kezdte el építtetni a XII. században. A Katedrális nagy része a XIII. században épült fel, így a román építészeti stílus jellemző rá. Nápolyi László királyunk 1409-ben eladta Dalmáciát a Velencei Köztársaságnak. A Katedrális templom részét a magyarok építették fel, míg a harangtornyát a velenceiek húzták fel a XV. – XVI. században. A Katedrális templom részére a román, míg a harangtoronyra a gótikus-barokk stílus a jellemző.
Ha belépünk a Katedrális kapuján, a Radovan-féle oroszlános kapuhoz érkezünk. Ezt Radovan dalmát szobrászmester készítette a XII. században. A felső ívben Krisztus megkeresztelése, illetve feltámadása látható. Ezt a történetet a külső ívekben, az angyalok figyelik. A bejárat melletti oszlopokban a négy évszakhoz köthető munkálatok láthatók, a külső oszlopokon pedig az apostolok figyelik a munkálatokat. A kapu legkülső részén egy-egy oroszlánon áll, Ádám és Éva. A Radovan kaputól balra van egy másik kapu. Itt tudunk felmenni a Katedrális tornyába, amit nagyon javaslok. Jegyváltás után egy kő lépcsősoron haladunk fel. Kis mászással először a Katedrális tetőszintjén található teraszra érkezünk ki. Érdemes itt is körbenézni, mert nagyon szép a Katedrális rózsaablaka és szép képeket csinálhatunk a szemközti Cipiko-palota gótikus ablakkereteiről, erkélyeiről. Ha kifényképezkedtük magunkat, menjünk be a toronyba és másszunk tovább.
Az Óratorony és a Loggia
Ha lejöttünk a harangtoronyból, pontosan velünk szemben áll az Óratorony és mellette a Loggia (11. pont a térképen). Már szabad szemmel is jól látható, hogy az óratorony egy zömök építmény, a Loggia pedig egy karcsú, kecses épület, tulajdonképpen egy tetővel ellátott udvar. Ez azért van, mert az óratorony XIII. században épült román stílusban, a Loggiát pedig a velenceiek építették a XV. században, gótikus stílusban. Ha kifáradtunk volna a torony megmászása közben, itt tudunk egy hideg limonádét venni. Az Óratorony mellett az a hatalmas, nyers falú épület a Knežev dvor, vagyis a Kormányzó palotája (10. pont a térképen). A középkorban a Velencei Köztársasághoz tartozott Trogir. A Knežev dvor a XV. században épült barokk stílusban. Itt lakott a város helytartója. Ma Városházaként és turisztikai irodaként funkcionál. Be lehet menni egyébként a palota belső kertjébe is. Hasonlóan igényes belül, mint a homlokzat. Ha megnéztük a Főtér látványosságait, a Gradska ulicán haladjunk tovább, míg ki nem érünk a tengerparti sétányra.